Для батьків






Не робіть роботу за дітей
Дитина пролила воду на підлогу - не поспішайте витирати калюжу, краще нагадайте, де взяти паперовий рушник або ганчірку. Щоб дитина навчилася приймати рішення і робити висновки, батькам необхідно виробити звичку ставити йому навідні запитання, а не давати вказівки і готові алгоритми.

Заохочуйте самостійну гру
Надавайте дітей самим собі, залишаючись спостерігачем. Це спонукає їх вигадувати ігри, уявні світи, нестандартний дозвілля. Дозвольте дітям нудьгувати і не прагнвть на кожне «мені нудно» запропонувати список розваг. Іноді варто сказати: «Ну, так понудьгуй трішки», як через п'ять хвилин вони самі знаходять собі заняття. Перша незалежність дитини - це незалежність у грі.

Дозволяйте допускати помилки
Ось дитина збирає свою першу схему конструктора. З висоти років ви впевнені, що він неодмінно помилиться, пропустить важливу деталь. Все-таки зупините свій порив втрутитися і зібрати модель за всіма правилами. Тільки помиляючись і помиляючись, діти вчаться шукати вихід зі складних ситуацій і виправляти промахи. Вступайте, коли допомога буде потрібна і вас про неї попросять. В інших випадках пишаєтеся словами «я - сам».

Хваліть за проявлену ініціативу
Діти самостійно помили посуд, зголосилися накрити на стіл, вперше дотяглися до турніка, скотилися з гірки, на яку кілька років боялися залазити, пришили гудзик до сорочки - порадійте разом з ними. Не вказуйте на   пил, який залишився в кутах і пришитий наперекосяк гудзик, а неодмінно похваліть за бажання зробити щось самостійно. Дитина, хоча б раз отримавши похвалу і відчувши власну важливість від того, що приніс користь, неодмінно захоче випробувати це відчуття ще раз.

Не втручайтеся в кожен крок
Дитячі конфлікти варто тримати в полі зору, але попередньо дати учасникам можливість вирішити їх самим. Відчуйте момент, коли необхідно вступити і розвести  дітей, якы сперечаються,  в різні боки. Але якщо це словесна перепалка чи невміння поділити іграшки, дозвольте дітям впоратися з ситуацією самостійно, інакше хтось із них завжди буде сподіватися на допомогу дорослих і маніпулювати цим. Зараз вони вчаться вирішувати суперечки з однолітками в простій грі, у дорослому житті цей досвід дозволить їм знаходити вихід з конфліктних ситуацій з колегами, начальством, членами сім'ї.

Сприймайте дітей всерйоз
Ставтеся до їх судженням уважно, щоб у майбутньому вони не соромилися приходити за допомогою і знали, що їхні проблеми не применшувати. Діти довіряють дорослим, які ставляться до них з повагою, слухають і розмовляють на рівних, не переходячи на дитячу мову, не дратуючи і не висміюючи.

Підтримуйте в будинку середовище, зручне для самостійних дій:
низькі шафки, з яких дитина сама зуміє діставати одяг, що висять на рівні очей гачки для верхнього одягу, зубну щітку і мило на доступному рівні, можливість самому взяти яблуко зі столу або легко помити його, приставивши до мийки спеціальну сходинку. Бажано організувати побут так, щоб дітям не доводилося раз у раз просити дорослих допомогти з елементарними речами.


Закріплюйте домашні обов'язки
Кожна сім'я сама вирішує, що це буде: заправляти постіль, мити підлогу в своїй кімнаті, чистити акваріум - у дитини повинна бути своя зона відповідальності і бажано, щоб дорослі не стосувалися цих справ.

На шляху до того, щоб допомогти дітям стати незалежними може стояти батьківська зайнятість і поспіх. Простіше одягнути дитину самому, ніж чекати 10 хвилин, простіше заправити ліжко за нього, тому що це буде акуратно і так, як вам подобається, і, звичайно, ви набагато швидше, в порівнянні з дітьми, зробите бутерброд. Однак це той випадок, коли поспіх грає поганий жарт: дитині не дають зрозуміти, що є речі, які він здатний робити сам і робити їх відмінно.

Немає коментарів:

Дописати коментар